Kiket ábrázolnak a szobrok a régi buszfordulóban?
Korábban már útjára indult egy rovat Dr. Oberrecht Kornél jóvoltából – most kicsit megkésve és nem is teljesen folytatólagosan – Oberrecht Tamás önkormányzati képviselő segítségével újra élesztjük.
A „sürgősségi beavatkozás” az olvasói leveleknek köszönhető, sokan nem tudják kiket is ábrázolnak a szobrok a régi busz fordulónál, miért is jött létre ez a szoborpark.
Településünk története igen régmúltra nyúlik vissza, hiszen egyes feljegyzések szerint már 4000 évvel ezelőtt is éltek itt emberek. Rövid időutazásunkat most a Kulcsi Hatok történetével folytatjuk az 1900-as évekből.
Az egész úgy kezdődött, hogy Hutyra állatorvos professzor vízi kirándulásai során meglátta ezt a szépséges, dimbes-dombos tájat, a zöldellő dombokat, gyümölcsös kerteket, szőlőket, kis házakat és az ebben rejlő, a pihenést, feltöltődést szolgáló lehetőségeket, melyek minden természetbe vágyó embert megragadnak. Felkereste a Boda panziót, ahol szállást és ellátást kapott. Ezt a számára csodás felfedezést megosztotta tanártársaival, kollégaival, akik sorra követték professzorukat Kulcsra. Így érkezett Dr. Jármai Károly pathológus, majd Dr. Kotlán Sándor parazitológus, numizmata. Őket követte Dr. Guoth György Endre sebész, továbbá Dr. Marcis Árpád kutató professzor, végül Dr. Szepeshelyi Andor szülész, szaporodás biológus.
Mindannyian a szakterületük Európa hírű tudású, és elismert professzorai voltak. Őket ma a „Kulcsi Hatok” néven tartjuk és tartja a közvélemény számon. Hatalmas szellemi tőke gyűlt össze Kulcs pusztán. Elmesélni is nehéz lenne, mit köszönhet Kulcs a Hatoknak. Mind tudósként, mind magán emberekként igen sokat tettek a köz javára. Utakat építettek, létrehozták, fenntartották a Hajókikötőt, a helyiekkel összefogva közadakozásból emelték a Kápolnát. E mellett mindegyikük megépítette saját házát, villáját, nyaralóját, ahol széleskörű társadalmi életet éltek gyönyörködve Kulcs, a Duna szépségeiben. Megalapították helyi közösségi szervezetüket a KUPAC-ot (Kulcspusztai Atlétikai Club), amely nyomdokain jött létre éppen 30 esztendeje a KUBAK, Kulcsi Baráti Kör.
Dr Oberrecht Kornél már rég óta szorgalmazta, hogy Kulcs község méltó emléket állítson településünk kiemelkedő személyeinek.
Első lépésben a Faluház bejáratánál elhelyezett emléktábla került átadásra.
Ezt tovább gondolva a szoborpark története úgy kezdődött, hogy 2013 decemberében tartott ünnepségen üdvözlő beszédet mondott L. Simon László országgyűlési képviselő. Beszédében méltatta az állatorvosok együttműködését és összetartozását, valamint a nagy elődeikről évről-évre történő megemlékezést a Kulcsi Állatorvosi Nap keretében. Mondandóját azzal fejezte be, hogy, „az a javaslatom Önök számára, hogy 2014 decemberében találkozzunk egy szoboravató ünnepségen Kulcson!”
2014. december 11-én Kulcs községben felavatták Dr Hutyra Ferenc állatorvos professzor szobrát. L. Simon László a Miniszterelnökség Parlamenti Államtitkára avatóbeszédében elmondta: Egy ilyen szobor fontos a lakosságnak, meglepetés az itt nyaralóknak és nélkülözhetetlen a magyar állatorvosoknak. Mindez segíti a község identitásának alakítását, megtalálni önazonosságát, és a nemzet 1000 évben mérhető történelemének megbecsülését és átvitelét a jövőbe. Legyen ez a hely csalogató, hívogató, jöjjenek el Kulcsra minél többen, jöjjenek a tudósok, a művészek, az emberek és legyünk büszkék arra, hogy ilyen különleges műalkotások birtokosai lehetünk.
Kulcs mindenkori önkormányzata támogatta a köztéri műalkotások felállítását, L.Simon László pedig szívügyének tekinti a képzőművészet köztéri megjelenítését, valamint az elődök emlékének ápolását. Jobb Gyula polgármester az önkormányzat és a kulcsiak nevében az első szobor felállítása óta hangsúlyozza, hogy a Kulcsi Hatok munkássága Kulcs számára feledhetetlen. A tudós állatorvosokról készült szobrokból álló Hatok Tere Kulcson méltó kifejezése a kulcsiak hálás emlékezetének, külön büszkeség, hogy az állatorvos-társadalom kiemelt emlékhelyének adhat otthont településünk.
Oberrecht Tamás
Forrás: Dr. Hollós László, valamint Dr. Oberrecht Kornél dokumentumai, valamint A Kulcsi Hatok emlékkönyve című kiadvány